Začlenenie detí s tvárovou odlišnosťou v kolektíve

17.04.2023

Ahojte priatelia, chcela by som vás poprosiť o pomoc (zdieľanie poteší a pomôže)

Ľudia sa neznámeho boja, je to úplne v poriadku. My chceme z neznámeho urobiť známe a pomôcť tak aj ostatným deťom s tvárovou odlišnosťou, aby mali ľahšie prijatie do spoločnosti.


Tento rok plánujeme dať Eli do kolektívu - zatiaľ bola iba v známom prostredí, kde reakcie nie sú negatívne, keďže ju všetci dobre od malička poznajú, berú ju presne takú, aká ja. Určite sú viacerí rodičia v podobnej situácii ako my a pasujú sa s tým, čo urobiť, aby ich dieťa videli aj ostatní ľudia, tak ako oni.

Chceme jej vytvoriť čo najlepšie prostredie, pokúsiť sa predísť nepríjemným situáciam (aj keď viem, že sa to úplne nedá). Taktiež chceme, aby bol aj svet pripravený na ňu, lebo je to veľká osobnosť, ale je nám jasné, že prvý dojem môže spôsobiť rôzne reakcie.

V súvislosti s tým robíme malý prieskum a tu je pár otázok na zamyslenie…

  1. Viete si predstaviť, že by s vašimi deťmi chodilo do triedy dieťa s tvárovou odlišnosťou?
  2. Myslíte si, že deti s tvárovými odlišnosťami môžu chodiť do bežnej škôlky?
  3. Myslíte si, že sme ako spoločnosť pripravení na prijatie takýchto detí?
  4. Ako by ste vy ako rodičia, resp. Učitelia reagovali keby vám do triedy prišlo dieťa s tvárovou odlišnosťou?
  5. Boli by ste ochotní sa porozprávať so svojimi deťmi o tom, že každý je svojim spôsobom iný a je to v poriadku? Dokázali by ste to?
  6. Aké informácie by vám pomohli, aby ste sa pred nástupom do škôlky/školy porozprávali so svojimi deťmi?

Ak si nájdete čas, zanechajte nám prosím správu, alebo vyplňte náš krátky dotazník. Budeme vďační za každú odpoveď, aj keď sa nám to možno ako rodičom nebude ľahko čítať. Odpovede z neho môžu pomôcť na ľahšie začlenie nielen našej dcérky, ale aj ostatných detí s podobnými tvárovými odlišnosťami.

Link na dotazník: 


Zisťujeme spätnú väzbu na vzhľadovú odlišnosť a vnímanie okolia, rodičov, učiteľov… Vzhľadová odlišnosť môže byť spojená aj s inými zdravotnými problémami, kde ku každému treba pristupovať individuálne. Prieskum je smerovaný na deti s tvárovými odlišnosťami, ktoré majú predpoklad na začlenenie v bežnej škôlke.


Tím Výnimočná tvár